„სასულიერო პირთა ნაწილი ზღვარგადასული ქმედებებით გამოირჩევა“ - საპატრიარქო
მღვდელმთავართან მსგავსი დაპირისპირება უპრეცედენტოა, - ამის შესახებ საქართველოს საპატრიარქო აცხადებს, რითაც გუშინ, ჭყონდიდის ეპარქიაში მომხდარ ინციდენტს ეხმიანება.
საპატრიარქოს განცხადებით, სასულიერო პირთა ნაწილი ზღვარგადასული, გაუწონასწორებელი ქმედებებით გამოირჩევა.
„ჭყონდიდის ეპარქიაში მომხდარი ინციდენტის შესახებ:
მღვდელმთავართან მსგავსი დაპირისპირება, რასაც უკანასკნელ პერიოდში ჭყონდიდის ეპარქიაში ჰქონდა ადგილი, უპრეცედენტოა და იმეორებს იმავე პათოსს, რაც ამ ეპარქიის ყოფილი მღვდელმთავრისგან ეპარქიიდან გათავისუფლების შემდეგ მომდინარეობს. მასთან დაახლოებულ სასულიერო პირთა ნაწილი დღემდე არ ეგუება სინოდის გადაწყვეტილებას და ეპარქიაში ახალი მმართველის დადგენას, ისინი გამოირჩევიან ამბოხის სულისკვეთებით, ზღვარგადასული, გაუწონასწორებელი ქმედებებითა და, ზოგადად, მოქმედებენ საეკლესიო კანონიკის უხეში დარღვევით.
ჭყონდიდის ეპარქიის ამჟამინდელი მმართველი - მიტროპოლიტი სტეფანე (კალაიჯიშვილი) საქართველოს მართლმადიდებელი ეკლესიის წმინდა სინოდის მიერ აღჭურვილია ამ ეპარქიის მართვის სრული უფლებამოსილებით. შესაბამისად, მას მინიჭებული აქვს ძალმოსილება ეპარქიის საეკლესიო კანონიკის ფარგლებში მართვისა და გადაწყვეტილებების მიღებისა.
აქედან გამომდინარე, ეპარქიაში განვითარებული უკანასკნელი მოვლენების შეფასებასაც ჭყონდიდელი მღვდელმთავარი თავად გააკეთებს,"- ნათქვამია საპატრიარქოს მიერ გავრცელებულ განცხადებაში.